تفاوت چاي ايراني و خارجي

تفاوت چاي ايراني و خارجي از نگاه مهندس گودرز خردادپور معاون سازمان تهيه و توليد چاي كشور:

تفاوت بسيار چشمگير چاي ايراني با خارجي در سلامت آن است. به جرات مي‌توان گفت امروز در جهان، فقط در ايران چاي‌کاران در باغ‌هاي چاي خود از هيچ ماده آفت‌كشي استفاده نمي‌كنند. چاي‌هاي خارجي ممكن است از نظر استاندارد و بقاياي سموم نقص نداشته باشند. در كشورهاي چاي‌خيز مثل سريلانكا و هند هم حداقل از 20 نوع ماده آفت‌كش روي چاي استفاده مي‌شود. حتي در سال 2003، اتحاديه اروپا ورود چاي‌هاي هندي را به دليل ميزان بالاي بقاياي سموم ممنوع اعلام كرد. تفاوت مهم ديگر در تازگي چاي ايراني نسبت به چاي خارجي است. بيشتر چاي‌هاي وارداتي با طي زماني بسيار طولاني از توليد (حداقل 6 ماه) به‌دست مصرف‌كننده مي‌رسند. در حالي كه چاي‌هاي ايراني تقريبا همزمان با توليد در دسترس عموم قرار مي‌گيرد. از تفاوت‌هاي ديگر چاي ايراني با خارجي، كافئين كمتر آن است كه براي افراد حساس به اين ماده مي‌تواند مطلوب باشد.

سلامت: مدتي است در ايران از چاي عطري بيش از گذشته استفاده مي‌شود. چرا؟

طبق معيارهاي بين‌المللي، چاي محصولي است كه منحصرا از گياه «كامليا سايننسيس» با فرآوري متداول و بدون استفاده از هرگونه افزودني تهيه شود. در گذشته‌اي نه‌چندان دور، استفاده از مواد افزودني و اسانس‌ها در چاي تقلب محسوب مي‌شد،‌ اما امروزه به‌دليل تنوعي كه در بازار و توليد انواع نوشيدني‌هاي مختلف پديد آمده، برخي از كشورها اقدام به افزودن مواد معطر به چاي مي‌كنند تا مطابق با خواست مشتري و حفظ جايگاه فروش در بازار حركت كرده باشند. البته اين رويه متداول نيست چندان كه طبق اعلام شوراي چاي انگلستان (پرمصرف‌ترين كشور به لحاظ سرانه در جهان) فقط 4درصد مصرفي اين كشور از اين نوع است.

سلامت: عطر چاي از چه به‌دست مي‌آيد؟

اگر منظور عطر طبيعي چاي باشد، بايد گفت برگ سبز داراي تركيب‌هاي شيميايي‌‌اي است كه طي فرآيند چاي‌سازي باعث تشكيل مواد معطر مي‌شوند. البته ميزان و تراكم اين تركيب‌ها در برگ چاي تابعي از جنس بوته، شيوه نگهداري، شرايط آب و هوايي و ارتفاع منطقه از سطح درياست. اگر از من میپرسیدند چای ایرانی یا چای خارجی؟ نه بخاطر اینکه در حوزه چای فعالیت دارم، بلکه بخاطر این مزیت های بسیار زیاد حتما ایرانی مینوشیدم. من و تمام همکاران و اعضای خانواده آقای چای در تمام کشور با افتخار چای ایرانی مینوشیم و از این طعم خالص و سلامت لذت میبریم.

چای ایرانی به مستقیم ترین حالت ممکن از طریق آقای چای از تولید بدست شما عزیزان در سراسر کشور میرسد. و همانطور که همیشه گفته این از باغ های چای شمال، تا فنجان چای شما.