تکثیر بوته چای

تکثیر بوته چای

 در این مقاله به روش های تکثیر بوته های چای می پردازیم. تکثیر بوته چای بوسیله بذر،  شاخه خواباندن، قلمه زدن و یا جوش، میباشد. ولی بهترین روش تکثیر بوته چای، کاشتن دانه در محل اصلی و مخصوصا در خزانه است و بکار بردن سایر طرق تقریبا مقرون بصرفه نیست.
در انتخاب تخم چای نیز مانند زمین باید بسیار دقت کرد، چون تخم مرغوب در داشتن نهال خوب تاثیر بسزائی دارد. این مقاله شما را با روش های تکثیر این گیاه همیشه سبز و زیبا، و البته بسیار مفید آشنا می کنیم. اگر شما هم مثل من به نگهداری و تکثیر بوته چای علاقمندید از طریق شماره پیامکی که در ادامه مقاله نوشته ایم به ما اطلاع دهید.

اگر به تکثیر یا نگهداری بوته چای در خانه علاقمندید به شماره پیامک 50002030409020 نام و شهر خود را پیامک کنید.

آیا هر دانه ای برای کاشت مناسب است؟

برای تهیه دانه خوب بوته چای، بوته های مخصوص باید تربیت کرد و برگ آنها را نچید زیرا از یک بوته، هم برگ و هم دانه نمیشود برداشت کرد و در صورتیکه بخواهند تخم گیری بکنند، باید از برگ آن صرفنظر کنند و در صورتیکه بخواهند برگ بچینند باید از تخم نیز صرفنظر کرد. با رعایت این شیوه ها هم چای و هم دانه ای که بدست می آید هر دو خوب و بی عیب خواهد بود.


برای تهیه تخم خوب همان کاری را باید کرد که امروزه در کشورهای جهان متداول است. بدین طریق که تخم چای را بدون اینکه قبلا در خزانه بکارند و یا آنها را جابجا کنند، مستقیما در جای اصلی بفاصله دو متر از همدیگر کاشته و بعد آنها را تنک میکنند بطوریکه فاصله بوته ها از یکدیگر 4-6 متر شود و معمولا به درخت هائی که به منظور تهیه تخم میکارند کود نمی¬دهند و آنها را هرس نمی کنند. فقط هرچند مدت یکمرتبه زمین را سیخک زده وجین میکنند تا بوته ها قوی شده و موسم گل و میوه دادن آنها در سن 8 سالگی فرا رسد. گل آنها نوعا زیاد است و درخت ها در سن 15-20 سالگی حداکثر تخم را که برابر با 185 کیلو میباشد خواهند داد.

باید دانست تخم درختها از این سن ببعد ناسالم و غیر مرغوب است و از انتخاب آنها باید صرفنظر کرد. بنا بر آزمایش و امتحاناتی که بعمل آمده تخم هائی که از درختان 10-12 ساله جهت بذر کاری انتخاب کنند بهتر است و برای اینکه تخم خوب از بد شناخته شود، بهترین راه اینستکه تخم ها در آب نمک ده درصد ریخت. در اینصورت تخمهای خوب سالم و سنگین و مغز دار ته نشین شده و آنهایی که پوک و سبک است در سطح آب میماند که باید آنها را دور ریخت و از کاشتن آن صرفنظر کرد.

اگ به نگهداری از بوته چای شخصی خود بصورت زینتی علاقمندید حتما اسم شریف و شهر خود را همراه با عبارت (بوته چای) به سامانه پیامکی 50002030409020 ارسال کنید. تا در صورت موجود شدن این محصول، در همان روز اول به شما اطلاع دهیم.

خصوصیات میوه چای

موقع تخم گیری بر حسب درجه حرارت و آب و هوای مناطق مختلف میباشد. چنانچه در کشور چین از اوایل دی و در آسام آذر و در سیلان فروردین ماه است. اما در ایران معمولا هنگام تخمگیری از پایان مهر تا اواسط آذر میباشد.
بوته چای برخلاف بیشتر درختها سالی دو مرتبه گل میکند یکی در بهار که میوه گلهای آن در اواسط پائیز رسیده و تخم چای تولید میکنند دیگر در پائیز که گلهایش بدون ثمر میریزد.
میوه چای ابتدا سبز روشن بوده و پس از آنکه رسید سبز مخلوط بقرمز میشود و در این موقع باید آنرا چیده و در جای مناسبی پهن کرد تا پوست میوه بپوسد و تخم از آن جدا شود.
دانه ها را روی هم توده نمیکنند چون در این صورت تخمیر و فاسد شده و روغنی میگردد و اگر بموقع خود (مهر-آذر-دی) از بوته چیده نشود بزمین میریزد و بواسطه جذب رطوبت زمین فاسد میگردد. بذر چای را که مدتی در درون میوه است پیش از کاشت مدتی در مکانی ذخیره می نمایند تا خوب برسد.
قوه نامیه تخم چای چندان زیاد نیست و مانند قوه نامیه دانه های خرما، قهوه، کاکائو خیلی کم و در اندک مدتی بادخور و تنک میشود بطوری که دیگر قابل جوانه زدن نخواهد بود.

برای خرید چای اعلا و طبیعی به این لینک مراجعه نمایید.

تخم چای بلافاصله پس از چیدن از درخت قابل کشت نیست و مدتی باید آنرا درمحل مناسبی با دقت نگهداری کرد و چون قوه حیاتی تخم چای در جای نسبتا مرطوب محفوظ میماند، باینجهت برای جلوگیری از اتلاف قوه نامیه تخم ها را در جعبه های مخصوصی میریزند و باینطریق ممکن است تخم چای را تا ششماه محافظت کرد. بذر چای کاشتنی باید سالم، قوی و عاری از هرگونه بیماری بوده و از بوته های سالم قوی ویژه تخم انتخاب شده باشد زیرا در نتیجه  انتخاب تخم خوب و سالم و بنا بر آزمایشهای زیادی که بعمل آمده از یک باغ چای تا مدت 30 الی 50 سال بخوبی میتوان بهره برداری کرد.

اگر به تکثیر یا نگهداری بوته چای در خانه علاقمندید به شماره پیامک 50002030409020 نام و شهر خود را پیامک کنید.

هرچند شاید تکثیر یا داشتن بوته های چای و پرورش آنها کار ساده ای نباشد و هرکسی بخصوص در فضای شهری این فضا را نداشته و یا آب و هوا و اقلیم سکونت شما مناسب برای بوته های چای نباشد. اما نگهداری یک بوته زیبای چای در گلدان و در فضای منزل نیز بسیار زیباست و خالی از لطف نیست.

آقای چای