خواص چای سفید و نحوه فرآوری چای سفید

خاصیت چای سفید چیست و چگونه تولید میشود؟؟

خواص چای سفید و نحوه فرآوری چای سفید ، چای سفید نیز مثل سایر انواع چای، از گیاه Camellia sinensis به دست می آید؛ اما برگ ها قبل از این که به طور کامل باز شوند، برداشت و چیده می شوند. چای سفید نسبت به سایر چای های سنتی کمیاب تر و گران تر است و محصول بهاره و چین اول است. چای سفید صرفا از گلبرگ های تازه ای درست می شود که هنوز پرز خود را از دست نداده اند. در آغاز بهار غنچه چای را پیش از آنکه باز شود می چینند و در حرارت زیاد خشک می کنند. برخلاف چای های دیگر، برای به عمل آوردن چای سفید، غنچه های چای را نمی مالند بلکه آن را اکسیده می کنند.

چای سفید مشابه چای سبز تحت فرآوری بسیار اندک و بدون تخمیر حاصل می شود اما تفاوت قابل توجهی در مزه با هم دارند. در واقع طعم چای سفید بسیار لطیف تر و ملایم تر است.

مقدار تولید این چای بسیار محدود است و دارای قیمت بالایی نیز می باشد که آن را به نوشیدنی خاصی تبدیل کرده است و هنوز اکثرا با این چای آشنایی ندارند و شاید اسم آنرا همن نشنیده باشند.

چای سفید دارای خواص بسیاری است و یک دم‌نوش با خاصیت آنتی‌اکسیدان است. طعم آن مابین چای سیاه و چای سبز و رنگ برگهای آن سبز تیره و بخش هایی به صورت سفید رنگ است.

خواص بسیار چای سفید 

فواید آن عبارتند از : کاهش قند خون، مشکلات قلبی و سکته، افزایش دهنده انرژی و کاهش دهنده استرس، از بین برنده سرطان معده ، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات.

خواص چای سفید و نحوه فرآوری چای سفید

چای سفید دارای مقدار زیادی کاتشین (پلی فنول) است، چیزی حدود سه برابر چای سبز یا سیاه. کاتشین باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها ، سکته ها، دیابت و خطرات حاصل از اشعه ماورای بنفش بر پوست می گردد.

بدلیل داشتن مقدار زیادی پلی فنول (آنتی اکسیدان قوی)، این نوع چای بیشتر از چای های دیگر خاصیت ضد سرطانی دارد.

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که، کافئین به عنوان یک ادرارآور عمل می کند و موجب کاهش فشار خون می گردد. کافئین موجود در چای سفید، کمتر از انواع دیگر چای است. پس می تواند، تعادل مایعات بدن را برقرار کند. کافئین موجود در چای سفید، 15 میلی گرم در هر واحد است، ولی چای سیاه دارای 40 میلی گرم کافئین در هر واحد و چای سبز دارای 20 میلی گرم کافئین در هر واحد است.

این چای خاصیت ضد سرماخوردگی و ضد قارچ دارد و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. با ویروس ها و عفونت های باکتریایی می جنگد. همچنین دارای خاصیت می باشد. نوشیدن چای سفید در زمستان به دلیل بالا بردن ایمنی بدن توصیه می شود.

ضد استرس بودن هم از خواص چای سفید به شمار می رود، استرس را کم کرده و فرد را آرام می کند.

چای سفید به کاهش وزن از طریق کاهش چربی ها کمک می کند و این خیلی مهم است؛ نه فقط برای این که چای سفید به تناسب اندام کمک می کند بلکه به این دلیل که چاقی، مشکلات عدیده ای را برای افراد مبتلا به این عارضه ایجاد می کند که با کاهش وزن می توان بسیاری از آن عوارض را کاهش داد.

چای سفید به طور طبیعی فشار خون تان را پایین می آورد و به شما کمک می کند تا در برابر عوارض جانبی داروهای کاهنده ی فشار خون، که همان دِهیدراته شدن می باشد، در امان باشید. چای سفید همچنین به شما کمک می کند که فشارخون تان را به وسیله ی کاهش وزن تان به طور طبیعی نیز کاهش دهید. به گونه ای می توان اذعان داشت بسیاری از اهداف آرایشی مانند کمک به پاک سازی و سلامت پوست را برآورده می سازد.

و بالاخره مشخص شد که عصاره ی چای سفید موجب مهار تولید سلول های چربی جدید در افرادی که آن را مصرف کرده بودند شد. از طرفی در تحقیق دیگری نشان داده شد که عصاره ی چای سفید موجب تحریک انتقال چربی ها از سلول های چربی شد.

طعم چای سفید مانند عطر آن ملایم است و نیازی با شیرین کننده و قند ندارد. رنگ بسیار ملایم متمایل به طلایی دارد.  به نظر ما واقعا حیف است این چای کمیاب و پر از خواص را با قند و شکر و… ترکیب کرد و طعم ملایم دلچسب آن را بصورت کامل نچشید.

خریید اینترنتی چای سفید