فرآوری سنتی چای

چای دست ساز یا سنتی

فرآوری سنتی چای ، چند مرحله دارد که تماما بدون دستگاه خاصی و کاملا سنتی تولید میگردد. این چای بصورت بسیار محدود توسط تعداد کمی از کشاورزان و چایکاران شمال تولید می گردد. اگر شما جزو افرادی هستید که چای فرآوری شده سنتی را میل نموده اید حتما طعم ناب و خالص این چای را بخاطر دارید.

فرآوری سنتی چای

 ابتدا غنچه های ممتاز چای دستچین می شود و بعد چای تازه بمدت 2 تا 3 روز دور از نور خورشید در محیطی سر بسته برای پلاسیده شدن گذاشه می شود .بعد از این مرحله چای پلاسیده شده بر روی تخته های چوبی با صبر و حوصله زیادی با دست مالش داده می شود. بعد از مالش دادن چای آنرا بمدت 3 تا 4 ساعت در ظرفی سرپوشیده قرار می دهیم تا رنگ بگیرد. در مرحله بعد چای را یا بصورت قرار دادن در فر های ذغالی و با استفاده از چراغ گاز حرارت ملایم داده و با زمان دادن به آرامی خشک می کنیم.

طعم خاص این چای

بعد از نوشیدن این چای به این پی می بریم که گذراندن تمام این مراحل واقعا ارزشش را داشت بصورت حدودی با توجه به تجربیاتی که دارم و در چندین باری که بصورت سنتی چای تولید کرده ام از هر 5 کیلو چای تر چیده شده حدود 900 گرم چای خشک تولید می شود.

این چای کاملا لوله شده است و بعد از دم شدن  برگ های کامل و درشت را در قوری میبینیم و ضمنا کاملا شفاف، خوشرنگ است. زمان دم کشیدن کامل این چای تقریبا 20 تا 25 دقیقه است و پس از گذشت زمان به هیچ وج روبه تیرگی و تلخی زننده نمی رود، یک گس واقعی مثل تمام چای های طبیعی و خالص.

سنتی بودن، چیزی که در این چای موج میزند و در آینده قصد ارایه این چای سنتی و اصیل را در فروشگاه اینترنتی آقای چای داریم.

برای خرید انواع چای اعلا و ناب ایرانی به این لینک مراجعه کنید.

اگر به فرآیند تهیه چای سنتی علاقمندید، اسم و ایمیل خود را همراه با عبارت (چای سنتی) به شماره 50002030409020پیامک کنید تا شما را مطلع کنیم.