فرق چای سبز و سیاه

فرق چای سبز و سیاه ، شاید برایتان جالب باشد که تمام چای های سبز، سیاه ، چای سفید و چند نوع چای دیگر تماما از یک بوته برداشت میشود! جالب تر اینجاست که خواص هریک هم با نوع دیگر متفاوت است. اما چگونه؟ به چه علت؟ اصلا مگر ممکن است؟ بله ممکن است و در ادامه به علت این موضوع جالب می پردازیم. 

 

این چایها نه تنها در خواص، بلکه در طعم، رنگ، قیمت، عطر و بسیاری از فاکتورها با هم تفاوت دارند. دلیل این تفاوت زمان برداشت هرکدام از این چایها و نحوه فرآوری و فرآیندی است که طی میکنند تا به محصول نهایی برسند.

برای چای سیاه ، پس از برداشت عمل پلاسیده شدن و بعد مالش و تخمیر انجام میشود. بعد از آن خشک شده و بخاطر فرآیند تخمیری که روی آن صورت گرفته به این رنگ در می آید که محبوب ترین محصول بین چایهاست.

 

چای سبز نیز مانند چای سیاه برداشت میشود اما یک مرحله اصلی در فرآیند تولید آن حذف میشود(مرحله تخمیر). حذف مرحله تخمیر از چای سبز و خشک کردن بلافاصله آن باعث سبز ماندن و حفظ رنگ آن میشود که خواث خاص خود را دارد.

 

چای سفید نیز قبل از برداشت چای سیاه و سبز و قبل از رشد زیاد برگ ها از غنچه های پرزدار و جوان چای تولید میشود. این غنچه های بسیار تازه، ترد و شکننده هستند که مقدار کمی از آن تولید میشود. چای سفید بسیار خاص و گرانقیمت نسبت به ارقام دیگر چای می باشد. این چای حالت مخملی و پرزدار دارد و بعد از دم شدن هم رنگ آن مثل آب است و فقط مقداری به طلایی میزند.

 

این بود فرق چای سبز و سیاه که البته چای سفید هم در آن گنجاندیم. دنیای چای دنیای جذابی است بخصوص برای عاشقان چای.  اگر به ویدیوهای آموزشی در مورد چای علاقمندید حتما پیج تی تیچ را در اینستاگرام دنبال کنید. در این پیج آقای علی پناه موسس فروشگاه اینترنتی آقای چای نکات مختلفی را در قالب ویدیو به شما دوستداران چای ارایه میکند. و با سبک زندگی یک چایخور حرفه ای بیشتر آشنا میشوید.