قیمت چای سبز و سیاه

علت قیمت کمتر چای ایرانی به نسبت چای خارجی

قیمت چای سبز و سیاه، در این مقاله به بررسی قیمت های مختلف چای سیاه و چای سبز می پردازیم. همانطور که مستحضر هستید چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های موجود در بازار ایران و دنیاست. بهتر است اینطور بگوییم، چای دومین نوشیدنی محبوب و  پرطرفدار بعد از آب است. اهمیت سلامت و طبیعی بودن چای بر کسی پوشیده نیست. علت آن هم نوشیدن روزانه و مداوم این نوشیدنی است. اگر چای از کیفیت خوبی برخوردار نباشد در دراز مدت به بدن آسیب خواهد زد.

جدای از اینکه چای شمال از سالم ترین چای های دنیاست و بارها نیز به این موضوع اشاره شده است، میتواند باعث ایجاد اشتغال و انگیزه در کشور نیز شود. باغ های چای ایران نیاز به سم پاشی ندارند و در زمستان ها سرمای زیر صفر آفات باغ را از بین میبرند!  در این مقاله تمامی این جوانب را کنار میگذاریم و به بررسی قیمت ها میپردازیم! لازم به ذکر است که چای تولید داخل بدلیل نداشتن هزینه گمرکی و هزینه های ورود و حمل به داخل کشور که از راه های مختلفی انجام میشود بسیار مقرون بصرفه تر است. به هیچ وجه علت کمتر بودن قیمت چای ایرانی کم بودن کیفیت آن نیست، کمتر بودن هزینه های آن است. 

کشورهای زیادی تولید کننده چای هستند و در ایران این تولید به گیلان و بخش کوچکی به مازندران ختم میشود که شرایط جوی بسیار مطلوبی دارند. از مزیت های دیگر این است که میتوانید در هر ساعت از شبانه روز چای تازه ایرانی را از فروشنده مورد اعتماد خود تهیه کنید.

بررسی قیمت انواع چای های ایرانی سبز و سیاه

در ادامه به بررسی قیمت چای سبز و سیاه می پردازیم. چای درجه بندی های مختلفی دارد. با توجه به کیفیت، عطر و طعم، مقدار تولید و زمان برداشت انواع چای ها قیمت گذاری میشوند. لازم به ذکر است که کیفیت برگ چای در زمان برداشت محصول در کیفیت آن بسیار تعیین کننده است. برای مثال چای سرگل بهاره در سال 1400 بصورت حدودی مابین 140 الی 170 هزارتومان بود. چای ممتاز مابین 100 الی 140هزارتومان . چای شکسته حدود 60 الی 95 هزار تومان و چای قلم حدود 50 الی 120 هزارتومان. قیمت انواع چای سبز ممتاز بین 110 تا 180 هزارتومان و چای سبز قلم ما بین 60 الی 120 هزارتومان بوده است.

لازم به ذکر است که درجه کیفی چای ها متفاو است و هرکدام میتوانند انواع مختلفی داشته باشند. چای قلم را میتوان در انواع، درشت، سوزنی، سورت شده و… در بازار پیدا کرد. برای سال 1401 نیز که این مقاله در این سال و قبل از برداشت محصول جدید نوشته شده است، قیمت گذاری با توجه به تعرفه خرید برگ سبز چای از باغ و هزینه های نیروی انسانی و حمل و نقل محاسبه می شود.

مقایسه چای ایرانی با چای خارجی

قیمت چای سبز و سیاه، جالب است بدانید که با در نظر گرفتن تمامی مزایای چای طبیعی و اصل ایرانی. قیمت آن در اغلب اوقات نصف و کمتر از نصف چای های خارجی می باشد. پس چرا نباید از طعم اصیل محصولی که تولید سرزمینمان است، بصورت تازه تهیه میشود، سالم تر است و باعث ایجاد اشتغال نیز میشود استفاده کنیم؟ حتی اگر قیمت اولویت آخر ما باشد و اصلا به وجه مالی خریدمان دقت نداشته باشیم و برایمان بی اهمیت باشد، باز هم چای ایرانی اصیل میتواند انتخاب اول باشد.