نگهداری بوته چای

نحوه نگهداری بوته چای به چه صورت است

نگهداری بوته چای ، مطلبی که در این بخش از سرویس چایبوک مفصل درباره اش صحبت خواهیم کرد. برای  نگهداری چای در خانه به این لینک مراجعه نمایید. جرقه نوشتن این مقاله از جایی خورد که من  (علی پناه) مطلب کوتاهی درباره بوته چای بر روی وب سایت آقای چای قرار دادم. زمان زیادی سپری نشد که متوجه شدم برخلاف انتظارات این مطلب چندین هزار بازدید کننده داشته است! این میزان استقبال از این مطلب برایم بسیار جالب بود.

آیا نگهدای بوته چای در خانه برای مردم چای دوست ایران تا این اندازه جذاب است؟! تصمیم گرفتم جمله ای به این مطلب اضافه کنم که حاوی این محتوا بود (اگر به نگهداری گیاه چای در منزل علاقمندید و میخواهید یک بوته بعنوان گیاه خانگی در خانه داشته باشید اسم و استان خود را به سامانه 50002030409020 ارسال کنید). داستان داشت جالب تر میشد و تقریبا از تمام استان ها پیام می آمد! 

نگهداری بوته چای

.نکته ای که وجود داشت این بود که گیاه یا بوته چای در هر آب و هوا و خاکی رشد نمیکند و نمی توان آنرا کشت کرد و شمال کشور تنها اقلیم بسیار مناسب برای کشت این محصول است. اما اگر نتوان این کار را کرد پس میتوان با خاک برگ های مناسب کشت چای که از ارتفاعات کوه ها و باغ های چای شمال می آید در هر استانی چای را در گلدانی زیبا نگهداری کرد! این همان جرقه بود و آغاز داستان ایده من برای عرضه بوته های چای بصورت زینتی برای نگهداری در خانه در تمام استان ها بود. ما بوته های چای را برای بررسی بیشتر به تمام استان های کشور فرستادیم و از تعدادی مشتریان خواستیم تصاویر وضعیت بوته چای را در بازه های زمانی مختلف برای ما ارسال کنند. لازم است اضافه کنم که این بوته ها را همراه با خاک باغ چای ارسال کردیم و خاک اضافی نیز در بسته ها قرار دادیم. همانطور که پیش بینی میشد آنطور که باید و آنگونه که در شمال چای رشد میکند و محصول میدهد در اکثر استان ها این رفتار را نشان نداد. نکته مهم رطوبت هوا بود که در استان های زیادی رطوبت هوای موجود در گیلان یافت نمیشود. در مناطقی هم بوته های چای رشد داشتند و به آرامی وضعیت خود را بهتر کردند. 

                                                                                                 

با این کار علاقمندان به نگهداری چای در خانه بسادگی بوته چای خود را همراه با چند بسته خاک برگ مناسب کشت چای و یک گلدان مناسب درب منزل تحویل میگرفتند و این کار میتواند باعث محبوبیت هرچه بیشتر چای ایرانی و حمایت از تولید چای خالص و اصیل ایرانی شود. از طرفی فروشگاه اینترنتی آقای چای بازهم برای اولین بار اقدام به کاری تازه زده و اولین فروشگاهی بود که اقدام به این کار کرده است.

نگهداری بوته چای

باز بیشتر گذشت و ایده کامل تر شد، از آنجایی که برای سرویس های مختلف آقای چای اسمی را انتخاب میکنیم، برای این سرویس هم اسم (چاییه من) را انتخاب کردیم. چایی من یا همان چای شخصی شما که برای شماست! میتوانید از این پس به بوته شخصی چای خود عشق بورزید! طبیعتا در اکثر استانهای کشور بدلیل شرایط آب و هوایی امکان کشت چای وجود ندارد و توصیه میشود حتما بوته زینتی چای خود را در سرمای شدید و زیر گرمای شدید خورشید بخصوص در استان های جنوبی قرار ندهید کافیست در دمای عادی اتاق یا لب پنجره که نورگیر خوبی داشته باشد قرار داده و هر هفته میزان رظوبت خاک را بررسی و در صورت نیاز مقداری آب به بوته چای خود بدهید.

اگ به نگهداری از بوته چای شخصی خود بصورت زینتی علاقمندید حتما اسم شریف و شهر خود را همراه با عبارت (بوته چای) به سامانه پیامکی 50002030409020 ارسال کنید. تا در صورت موجود شدن این محصول، در همان روز اول به شما اطلاع دهیم.

جالب بود که درصد زیادی از کاربران و علاقمندان این سرویس (شاید شما هم اینطور باشید) گمان میکردند بوته چای سیاه با بوته چای سبز و بوته چای سفید متفاوت است. درصد زیادی از اینکه هر سه نوع چای سیاه ، چای سبز و چای سفید از یک بوته است و فقط زمان برداشت و نوع فرآوری آن متفاوت است بی خبر بودند.

حال ایده ما تقریبا پخته تر شد، از انجایی که من از کودکی با کشت چای و نگهداری ، هرس و تکثیر آن آشنا بودم و خودم بارها انجام داده بودم اطلاعات زیادی در این مورد داشتم و سعی کردم این اطلاعات را بخش بندی کنم تا در یک چکیده نگهداری چای را آموزش دهم و علاقمندان را با تکثیر بوته چای و برداشت محصول آشنا کنم.

همین حالا میتوانید از منوی محصولات به بخش چاییه من مراجعه کنید و بوته چای خود را از این سرویس که بتازگی و برای اولین بار در وب سایت آقای چای تاسیس شده است سفارش دهید.